Eminence BETA-12A-2 PA Speaker
5/5
Product code: 813728
Like new
Deal
Eminence BETA-12A-2 PA Speaker
5/5
Product code: 813728
- 30 %
Like new
In stock 1 piece
This product cannot be delivered to your country at the moment.
PA Speaker Eminence BETA-12A-2 PA Speaker (Like new)
Eminence BETA-12A-2 PA Speaker
- 30 %
12" replacement speaker is the perfect solution for keeping your live sound rig sounding its best. This 250W, 8 Ohm speaker is built to perform. Every American Standard Series speaker sports Eminence's ultra-strong stamped steel chassis for amazing durability. So if you need a reliable replacement speaker with exceptional sound quality, look no...
Eminence BETA-12A-2 PA Speaker
12" replacement speaker is the perfect solution for keeping your live sound rig sounding its best. This 250W, 8 Ohm speaker is built to perform. Every American Standard Series speaker sports Eminence's ultra-strong stamped steel chassis for amazing durability. So if you need a reliable replacement speaker with exceptional sound quality, look no further than the Eminence Beta-12A American Standard Series replacement speaker.
Suitability
Magnet Type
Ferrite
Properties
Impedance
8 Ohm
Power (Watt)
250
Power
250 W
Frequency Range
43 Hz - 3,8 kHz
Colour
Black
Acoustics
Sensitivity (dB)
98
Sensitivity
98 dB
Dimensions and Weight
Diameter
12"